Darmowe ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży – sprawdź jak działa karta EKUZ

Możemy czuć się w miarę bezpiecznie z dzisiejszym poziomem medycyny i nauk o zdrowiu, jednak mimo troski, z jaką niewątpliwie potraktuje nas lekarz w miejscu naszego wakacyjnego pobytu, nasz portfel może odczuć długotrwałe skutki takiego kontaktu. Warto więc zawczasu zadbać o to, aby być ubezpieczonym w czasie podróży i nie musieć opłacać kosztów pobytu w szpitalu, lekarstw, czy medycznego transportu. Okazuje się, że w wielu przypadkach nie musimy nawet wykupywać dodatkowego ubezpieczenia – jesteśmy chronieni za darmo, o ile tylko mamy specjalną kartę. Sprawdź, co daje karta EKUZ, jaki zakres ochrony oferuje i w jakich krajach działa.

Wyrabiamy kartę EKUZ

Jeśli swój wakacyjny pobyt zamierzamy spędzić w jednym z krajów Unii Europejskiej, warto, abyśmy zadbali o wyrobienie przydatnego dokumentu, jakim jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Wystarczy, że wypełnimy właściwy wniosek (do sprawdzenia na stronach internetowych) i udamy się z nim do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia. Na otrzymanie gotowej karty nie będziemy musieli zbyt długo czekać.

Co oferuje EKUZ

Choć według prawa nie można odmówić udzielenia nam pomocy, jeśli znajdziemy się w sytuacji zagrażającej życiu lub w innym ciężkim stanie, to jednak wiemy, że w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy najpierw ustala się czy pacjent jest ubezpieczony, dopiero potem podejmuje się próby ratowania jego zdrowia. Aby tego uniknąć, również w sytuacjach mniejszego zagrożenia, ale utrudniających beztroski odpoczynek, warto mieć ze sobą na wakacjach kartę EKUZ. Być może podczas pobytu w ogóle nie wyjmiemy jej z torby, ale może się też okazać, że posiadanie tego ubezpieczenia oszczędzi nam wiele problemów i skróci czas oczekiwania na reakcję służby zdrowia.

Gdzie skorzystamy z EKUZ

Ubezpieczenie podróżne, jakie oferuje EKUZ ważne jest w krajach Unii Europejskiej, ale skorzystamy z niego też w Liechtensteinie, Szwajcarii oraz Islandii i Norwegi, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Ponadto karta ta przyda nam się podczas pobytu na terytoriach podległych Francji, Hiszpanii i Portugalii (popularne wyspy będące celami podróży wielu Polaków, na przykład Majorka czy Wyspy Kanaryjskie).

Dodatkowe ubezpieczenie podróżne – kiedy EKUZ to za mało

Biorąc pod uwagę, że EKUZ działa tylko na ograniczonym obszarze i w dość podstawowym stopniu, powinniśmy zainteresować się tym, czy w ofercie naszej wycieczki, pobytu za granicą znajduje się optymalna ochrona ubezpieczeniowa. Oczywiście firmy organizujące takie wyjazdy mają konieczność ubezpieczenia swoich klientów w czasie korzystania z ich usług. Zazwyczaj jednak wygląda to tak, że kwota odpowiadająca ubezpieczeniu jest najniższa z możliwych, przez co ewentualne wypłacane później odszkodowania są nieduże, a zwroty kosztów opieki zdrowotnej, tak naprawdę pokrywają tylko minimum wydatków, jakie ponosimy.

A co z osobami, które samodzielnie organizują swój wyjazd poza strefę objętą ubezpieczeniem EKUZ? One są już całkowicie zdane na oferty niezależnych ubezpieczycieli. Poniżej podpowiadamy, na co powinny zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia, aby czuć się dobrze chronionymi podczas całego wyjazdu.

Zanim wyjedziesz, sprawdź warunki swojego ubezpieczenia

Aby przekonać się, czy warto swoje zdrowie powierzyć wybranemu ubezpieczeniu, możemy skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń. Znajdziemy je na stronach internetowych, wpisując w wyszukiwarkę podana frazę. Kalkulator taki pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, jakie byłyby rzeczywiste kwoty zwrotu określonych wydatków i jaką sumę otrzymalibyśmy w razie uszczerbku na zdrowiu. Żeby móc poznać potrzebne dane, poprośmy w biurze podróży o tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Najlepiej będzie zapoznać się z nimi na spokojnie w domu, analizując wszystkie podpunkty.

Zwróćmy też uwagę na:

– oferowane kwoty zwrotu kosztu leczenia (w umowach zazwyczaj są opisywane skrótem KL);

– kwotę NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje koszty hospoitalizacji, rehabilitacji, protez i innych zabiegów i artykułów mających zapewnić powrót do zdrowia po wypadku;

– informacje na temat szczegółów kosztów leczenia konkretnie w kraju, do którego się wybieramy (mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy niektórymi państwami, warto uświadomić sobie, jak wysokie są koszty leczenia np. w Stanach Zjednoczonych);

– koszt i warunki leczenia w przypadku osób posiadających przewlekłe schorzenia – tu może okazać się, że ze względu na stan, w jakim wyjeżdżamy, możemy w efekcie dostać odmowę zwrotu poniesionych kosztów (dotyczy to nawet osób z takimi popularnymi chorobami jak cukrzyca);

– możliwość poszerzenia zakresu ubezpieczenia i poziomu ochrony naszego zdrowia.

Nie ryzykuj wyjazdu bez ubezpieczenia

Wakacje, wypoczynek, urlop – słowa te kojarzą się przede wszystkim z beztroskimi przyjemnościami, jak wynika z badań, czas ten przynosi niestety największa ilość wypadków z różnymi skutkami dla naszego zdrowia. Być może znaczenie ma tutaj fakt, że często w czasie tych letnich miesięcy jesteśmy o wiele bardziej aktywni, często tez pokonujemy duże odległości różnymi środkami transportu, a nierzadko tez, dając się ponieść swobodnej atmosferze, podejmujemy się ryzykownych zachowań, na które w normalnych sytuacjach byśmy się nie zdecydowali. Dlatego też nawet wybierając się niedaleko, do znanych nam miejsc, zawsze pamiętajmy o ubezpieczeniu.

Sprawdźmy, czy w miejscu pobytu wystarczy nam EKUZ, czy trzeba będzie wykupić dodatkową ochronę. Potraktujmy koszt ubezpieczenia jako jeden z podstawowych kosztów wyjazdu – w końcu zdrowia i bezpieczeństwa nie da się przeliczyć na pieniądze.