Dodatkowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązek posiada ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązuje na terenie każdego kraju. Jeśli ktoś nie zadba o to, by takie ubezpieczenie posiadać, wówczas szkodzi sam sobie. Bo w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, nie będzie mógł liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. A zdrowie nie zawsze jest takie, jakbyśmy tego sobie życzyli. Czasami z dnia na dzień, tracimy siły witalne i energię i zapadamy na różne choroby, często śmiertelne. Zwłaszcza choroby nie leczone, mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego też w żadnym wypadku nie powinno się zaniedbywać swojego zdrowia, a robi się to także w sytuacji, gdy nie odprowadza się składek na NFZ czyli do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ubezpieczenie NFZ

Podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym, jest ubezpieczenie w NFZ. Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, posiada takie ubezpieczenie zdrowotne. Składki odprowadzane są przez pracodawców. Ale także osoby, które pracują na umowę zlecenie, umowę o dzieło, prowadzą własną działalność gospodarczą, emeryci i renciści a także osoby bezrobotne, mogą być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, pod warunkiem, że będą odprowadzać składki z tytułu wynagrodzenia. Wysokość składki ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 9 % podstawy wymiaru wynagrodzenia. Kwota ta na chwilę obecną wynosi 319, 94zł. Jest to więc całkiem spora kwota, szczególnie dla osób, które zarabiają nie wiele. Warto jednak zadbać o to, by takie ubezpieczenie posiadać, bo dzięki niemu ma się dostęp do bezpłatnej opieki ambulatoryjnej i szpitalnej, w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem.

Kto może skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, bez opłacania składek?

Jeśli ktoś nie odprowadza składek na NFZ i nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną na terenie całego kraju, może sobie wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Są też jednak przypadki, gdy można liczyć na bezpłatną opiekę medyczną bez posiadania ubezpieczenia. Jest to możliwe w przypadku dzieci do 18 roku życia, kobiet w ciąży, będących w czasie porodu i w okresie połogu, osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu, osób z zaburzeniami psychicznymi a także osób zarażonych materiałem zakaźnym. Są to wyjątkowe sytuacje, gdy osoby te mogą korzystać z POZ czyli bezpłatnej państwowej opieki medycznej.

Ubezpieczenie prywatne

Ludzie są z natury niecierpliwi, a niestety kolejki do dobrych lekarzy specjalistów są bardzo długie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wykupienie sobie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli prywatnego ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie ma wiele zalet, którym warto się bliżej przyjrzeć. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, przede wszystkim uchroni nas przed staniem w długich kolejkach i nieustannym czekaniem na swoją kolej. Czasami do niektórych specjalistów czeka się miesiąc, dwa, trzy, czasem pół roku a czasem nawet rok. Tak długie oczekiwanie na pomoc specjalisty, może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia a nawet do śmierci, w bardzo drastycznych okolicznościach. Dlatego warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, w dodatkowy sposób będzie zabezpieczało nasze zdrowie. Każdy posiadacz takiego ubezpieczenia, może mieć pewność, że zostanie przyjęty przez lekarza specjalistę zawsze wtedy, gdy będzie tego potrzebował i gdy stan jego zdrowia będzie tego wymagał. Żadnego stania w kolejkach, czekania kilka miesięcy na wizytę, wizyta u lekarza zostanie zarejestrowana w pierwszym dogodnym dla pacjenta terminie.

Najpopularniejsze ubezpieczenia zdrowotne

Jest kilka bardzo znanych ubezpieczalni, które oferują solidne ubezpieczenia zdrowotne prywatne. Do nich można zaliczyć Allianz, Polmed, PZU, LUX MED, Compensa, Saltus itp. Cena takiego dodatkowego ubezpieczenia może się wahać w granicach od 40zł do 160zł miesięcznie. To jaka będzie wynosić jej wysokość, zależy od wieku, stanu zdrowia, rodzaju ubezpieczyciela a także pakietu. Bo pakiety ubezpieczenia zdrowotnego, mogą się znacznie od siebie różnić, w zależności od swojej indywidualnej specyfikacji. Zwykle pakiety te zawierają: badania diagnostyczne i ambulatoryjne, rehabilitację a także konsultacje najlepszych w kraju lekarzy specjalistów. Warto jednak pamiętać o tym, że takie prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie zwalnia osoby zatrudnionej na etapie, z opłacania składek Narodowego Funduszu Zdrowia i zyskania w ten sposób prawa do bezpłatnej opieki lekarskiej.

Minusy prywatnej opieki medycznej

Mimo, że coraz więcej osób wykupuje dla siebie i swoich bliskich prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to jednak czasem warto taką decyzję dobrze przemyśleć. Ubezpieczenie to ma niestety kilka wad, o których należy wspomnieć. Przede wszystkim prywatne ubezpieczenie ogranicza nas do korzystania z usług specjalistów w danym rejonie. Gdzie w przypadku bezpłatnej opieki medycznej, można skorzystać z tej opieki na terenie całego kraju. Dodatkowym minusem jest także i to, że lekarze zatrudnieni przez NFZ często mają bardzo szerokie specjalizacje i są w stanie pomóc w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem. Zaś specjaliści prywatni, mają mocno ograniczoną wiedzę, potrafią pomóc tylko i wyłącznie w chorobach związanych z ich specjalizacją. Dlatego też nie zawsze można od nich zyskać oczekiwaną pomoc medyczną. A do tego ubezpieczenie prywatne swoje kosztuje, jest to dodatkowy koszt do ubezpieczenia zdrowotnego, na który po prostu nie każdego stać.

Zdrowie trzeba ubezpieczać, nigdy nie wiadomo co nas w życiu spotka i z jakimi problemami zdrowotnymi przyjdzie nam się borykać. Dlatego opieka służby zdrowia, może nam być nieoczekiwanie potrzebna. A to na jakie ubezpieczenie zdrowotne się zdecydujemy, zależy już tylko i wyłącznie od nas.

Comments Off