Dopasowane do potrzeb mieszkańców, ubezpieczenie domu

Dom jest najważniejszym miejscem, dla każdego z nas. To miejsce gdzie chcemy czuć się bezpiecznie, gdzie chcemy być otoczeni bliskimi i rodziną, gdzie chcemy mieć zapewnioną prywatność. O dom dbamy ze wszystkich sił, staramy się go chronić i pielęgnować. Od czasu do czasu wykonujemy w nim porządny remont, by go odświeżyć i nadać mu powiewu świeżości. Jednak czasem los bywa nieprzewidywalny i przytrafia nam się ogromna tragedia. Nasz dom zostaje w jakiś sposób uszkodzony lub zniszczony. Wpływ mogą mieć na to różne czynniki atmosferyczne i nie tylko. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii związanych z posiadaniem własnego, prywatnego domu, jest jego ubezpieczenie. Każdy właściciel takiego domu mieszkalnego, ma obowiązek jego ubezpieczenia. Nie jest to dobrowolne ubezpieczenie. Jego koszt nie jest bardzo wysoki, na dodatek płaci się go tylko raz w roku. A jednak można zdecydowanie stwierdzić, że takie ubezpieczenie zabezpieczy nas w razie jakiegokolwiek uszkodzenia domu i konieczności wykonania kosztownego remontu. W ten sposób zyska się pieniądze na remont i będzie można dom przywrócić do jego właściwego stanu.

Od czego może być ubezpieczony dom mieszkalny?

Bardzo wiele ubezpieczalni, oferuje ubezpieczenia domów i mieszkań, które są ubezpieczeniami majątkowymi. Zakres tych ubezpieczeń, może być bardzo różny. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że ubezpieczenie domu obejmuje nie tylko sam budynek ale także jego kompletne wyposażenie, czyli meble, sprzęty, dekoracje, dzieła sztuki itp. Jakie to wyposażenie i od jakich szkód można dom ubezpieczyć, zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela, warto więc dobrze się przyjrzeć każdej konkretnej ofercie i wybrać taką, która będzie najkorzystniejsza. Na pierwszym miejscu we wszystkich oferowanych przez ubezpieczalnie ubezpieczeniach domu i mieszkania, znajduje się pozycja ochrona mienia ubezpieczonego, które zostało skradzione lub zrabowane. A więc w przypadku, gdy nasz dom zostanie okradziony na naszą szkodę, wówczas możemy się ubiegać o wypłatę ubezpieczenia, by odzyskać pieniądze za utraconą własność. Następnie znajduje się oferta ubezpieczeniowa domu, związana z zdarzeniami losowymi i trudnymi warunkami atmosferycznymi. W takich przypadkach najczęściej jest mowa o takich zjawiskach jak: pożar, huragan, grad, obsunięcie się ziemi, lawina, uderzenie piorunu, eksplozja, trzęsienie ziemi, powódź, zapadanie się ziemi, grad itp. Przyroda często jest nieprzewidywalna, dlatego każdemu opłaca się opłacić tego typu ubezpieczenie domu, by zabezpieczyć się w razie jakichkolwiek problemów.
Często ubezpieczenia na dom, zawierają też dosyć śmieszne i raczej nie możliwe przypadki, w których dom może zostać uszkodzony. Do takich przypadków na przykład należy rozbicie statku kosmicznego, dosyć popularna pozycja w ubezpieczeniach majątkowych. Jednak zabezpieczyć warto się od wszystkiego, bo nigdy nie wiadomo co nas czeka, nawet jeśli wydaje nam się to śmieszne i mało prawdopodobne.

Jaki jest podział ubezpieczenia domu?

Ubezpieczenie każdego budynku mieszkalnego, dzieli się na dwie indywidualne części. A mianowicie ochronie ubezpieczeniowej podlegają dwie kategorie mienia: rzeczy nieruchome i rzeczy ruchome. Jeśli chodzi o rzeczy nieruchome czyli stałe, głównie wiążą się one z ryzykiem powodzi, gradobicia, nawałnicy, ulewnego deszczu, trzęsienia ziemi itp. Jeśli zaś chodzi o rzeczy ruchome, to te objęte są ochroną w przypadku kradzieży, rabunku, dewastacji, ogólnego zniszczenia mienia, które pojawiły się na wskutek działania osób trzecich.

Ubezpieczenie budowy

O ubezpieczeniu domu, należy pomyśleć jak najwcześniej. Także już na etapie budowy domu. Niestety często się zdarza, że na placu budowy, dochodzi do różnych awarii i może się na przykład pojawić nieoczekiwany pożar czy zalanie. Wtedy szkody są ogromne, przez to też warto ubezpieczyć budowę domu od wszelkiego rodzaju zdarzeń losowych i błędów na placu budowy, by uchronić się przed większymi kosztami. W takim ubezpieczeniu trzeba rozdzielić przedmioty ubezpieczenia, wyodrębnić mury budynku wraz ze stałymi elementami a także ruchomości domowe. Wiele osób się zastanawia po co ubezpieczenia się mury domu, skoro ubezpiecza się osobno jego wnętrze. Wytłumaczenie jest proste. W przypadku pojawieniu się w domu pożaru, który strawi w nim wszystko, ubezpieczyciel wypłaca pieniądze na remont domu, czyli na położenie nowych instalacji, wykończenie wnętrza. Ale w przypadku solidnego pożaru, także i mury mogą zostać poważnie uszkodzone, a ubezpieczenie murów pozwoli zyskać pieniądze na ich odbudowę a dopiero potem na zajęcie się urządzaniem na nowo wnętrz mieszkalnych. Dlatego bardzo ważne jest by zwrócić uwagą także na to, by dodatkowo ubezpieczyć mury budynku i elementy stałe. Szczególnie zaś w przypadku domów, które dopiero się budują i które jeszcze nie mają urządzonym wnętrz mieszkalnych.

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia może być bardzo różnorodny, jak już wspomniano powyżej. Czasem może też poza stałymi elementami takiego ubezpieczenia, zawierać też różne dodatkowe klauzule. Wśród nich może się pojawić ubezpieczenie ochrona szyb i luster, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w przypadku zalania sąsiada, zabezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, na przykład złamana ręka na schodach w domu, assistance domowy, pomocny w razie zatrzaśnięcia drzwi do domu, czy zgubienia kluczy, bądź assistance medyczny, gwarantujący przybycie lekarza do domu, gdy zdarzy się w nim wypadek.

Ubezpieczenie majątkowe jakim jest ubezpieczenie domu, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domu i domowników. Na takim ubezpieczeniu, nie można oszczędzać, jest ono bardzo ważne i każdy powinien je wykupić.

Comments Off