Największym skarbem jaki każdy z nas posiada, jest życie. I nie ważne jaki mamy status materialny, ile zarabiamy, w jakich warunkach żyjemy, to życie jest najwspanialszą i najcenniejszą rzeczą jaką otrzymaliśmy. Jednak nigdy nie wiadomo, co nas w życiu może spotkać i jaki los został dla nas przygotowany. Nigdy nie wiemy, kiedy ostatecznie przyjdzie nam się pożegnać z bliskimi, rodziną i z przyjaciółmi i odejść na wieczny odpoczynek. Dlatego powinniśmy tak załatwić swoje wszystkie sprawy, by w przyszłości nikomu z naszych bliskich nie przynieść kłopotów, gdy nas już zabraknie. Przez to też, jednym z najważniejszych ubezpieczeń jakie powinniśmy wykupić jeszcze za życie, jest ubezpieczenie na życie.
Polisa na życie
Każdy kto nie jest egoistą i chce zadbać o przyszłość swoich bliskich, w tym rodziców, małżonka, dzieci czy wnuków, powinien wykupić sobie indywidualnie przygotowaną dla niego polisę na życie. Taką polisę można wykupić w każdej ubezpieczalni, najpopularniejsze oferty w tej kwestii, to AXA, Alianz, Hestia. Polisy ma zabezpieczyć rodzinę, w razie nagłej śmierci właściciela polisy. Z tytuły tego ubezpieczenia, mogą zostać wypłacone pieniądze na pogrzeb, na pochówek, na życie rodziny. Polisę można wykupić na czas określony albo bezterminowo. Dużo bardziej opłaca się wykupić polisę bezterminową.
Tak jak w przypadku większości ubezpieczeń, tak też w przypadku polisy na życie, płaci się co miesięczną składkę do zakładu ubezpieczeń, ten zaś zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty pieniężnej rodzinie i bliskim, w razie śmierci właściciela polisy. W przypadku polisy na czas określony, jeśli właściciel polisy w tym czasie nie umrze, wówczas wszystkie wpłacone na polisie składki, przepadną dla niego i będzie musiał założyć kolejną polisę. Dlatego dużo bardziej opłaca się zainwestować w polisę bezterminową, tylko trzeba w niej jasno określić osobę, której ma być wypłacona określona kwota po śmierci właściciela polisy. Jeśli się tego nie zrobi, składki również w całości przepadną.
Dodatkowe aspekty ubezpieczenia na życie
Klient poza wykupieniem sobie standardowego ubezpieczenia na życie, może też poszerzyć jego zakres i wzbogacić go o kilka ważnych przypadków, w jakich pieniądze z polisy będą mogły zostać wypłacone właścicielowi polisy. Podstawowe ubezpieczenie na życie, jest wypłacane bliskim w przypadku śmierci danej osoby. Jeśli zaś poszerzy się zakres ubezpieczenia, można liczyć na wypłatę określonej kwoty ujętej w umowie z ubezpieczycielem, także w przypadku trwałego inwalidztwa czy utraty pracy zarobkowej. To bardzo popularne poszerzenie umowy ubezpieczeniowej, na które z dnia na dzień decyduje się coraz więcej osób. Dodatkowo w takiej umowie może się znaleźć kwota do wypłacenia przez ubezpieczyciela, w przypadku udaru, zawału, rehabilitacji, obowiązkowej hospitalizacji czy operacji chirurgicznej. Bardzo ważnym dodatkiem do takiej polisy, często jest też przypadek, gdy zachoruje się na raka, niezależnie jakiego typu. To także wiąże się z długoletnim leczeniem, warto więc zabezpieczyć się w razie takiej konieczności, bo nigdy nie wiadomo co nas w życiu spotka.
Komu opłaca się wykupić polisę na życie
Tak naprawdę to ubezpieczenie na życie, powinna wykupić każda osoba dorosła, która ma na utrzymaniu rodzinę. Dlatego też zazwyczaj polisę wykupują ojcowie, którzy utrzymują swoje żony i dzieci. Polisę może wykupić także matka, jeśli to ona zajmuje się wychowywaniem dzieci i utrzymaniem domu. Tyczy się to także rodziców samotnie wychowujących swoje dzieci, samotnych matek i ojców. Oni także powinni takie ubezpieczenie na życie wykupić, by zabezpieczyć swoje dzieci, na wypadek swojej śmierci. Rodzic może takie ubezpieczenie wykupić, niezależnie od tego w jakim wieku ma dzieci. Może to zrobić nawet jeśli na dorosłe dzieci, które mają już swoje rodziny. Pieniądze z polisy pomogą przygotować godny pogrzeb i pochówek, taki o jakim osoba zmarła marzyła. Najczęściej polisę wykupują osoby starsze, które czują zbliżającą się już do nich śmierć. Ale coraz częściej na takie ubezpieczenie decydują się też rodzice małych dzieci, którzy boją się, by nie zostały one bez środków do życia, w razie ich przedwczesnej i nieoczekiwanej śmierci. Niestety śmierć przychodzi nie tylko do osób, które już bardzo długo chodzą po tym świecie, ale często na wskutek tragicznych wypadków, giną młodzi ludzie, którzy pozostawiają w smutku swoich bliskich. Dlatego warto zabezpieczyć swoją rodzinę, niezależnie od tego, w jakim się jest wieku.
[h5]Jak wygląda polisa na życie[/h5]
Osoby, które nigdy nie wykupowały ubezpieczenia na życie, często nie wiedzą nawet jak taka polisa wygląda i co jest w niej zawarte. W polisie tak jak w każdej umowie ubezpieczeniowej, musi się znaleźć informacja o tym, kto jest jej właścicielem i kto jest ubezpieczycielem. Kolejną ważną kwestią, jest czas trwania polisy, jeśli jest określony, wtedy muszą być podane konkretne daty czasu jej trwania, jeśli zaś jest ona na czas nieokreślony, wówczas trzeba o tym także wspomnieć w umowie ubezpieczenia na życie. Następnie w polisie musi się znaleźć informacja na temat zakresu ubezpieczenia, bardzo porządnie wyszczególnionego. Następną ważną informacją, jest wysokość co miesięcznej składki, którą trzeba wpłacać na konto ubezpieczyciela, a także wysokość kwoty, która zostanie wypłacona w przypadku śmierci właściciela polisy. Następnie w polisie należy określić osobę, bądź osoby, którym pieniądze z polisy mają zostać wypłacone. W ten sposób uniknie się licznych nieporozumień związanych z dziedziczeniem i z pieniędzmi. Umowa ubezpieczeniowa nie jest długa ani skomplikowana, warto się jednak w nią bardzo porządnie wczytać i poznać jej wszystkie kruczki.