Różne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Jednym z najbardziej przydatnych dóbr materialnych, jakie posiadamy, jest samochód osobowy. Obecnie ma go prawie każda osoba pełnoletnia, dzięki niemu można się dostać w każde określone miejsce w kraju i za granicą. Każdy ma jakiś określony gust jeśli chodzi o samochody osobowe, jedni cenią sobie samochody znanych marek, inni wolą małe, kompaktowe autka miejskie, dzięki którym szybko i sprawnie mogą się wszędzie dostać. Ale by każdy mógł się poruszać swoim samochodem po drogach, musi najpierw wykupić ubezpieczenie komunikacyjne a dokładnie ubezpieczenie samochodu osobowego. Do ubezpieczeń komunikacyjnych, możemy zaliczyć ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, Assistance oraz NNW. Ubezpieczenie OC jest podstawowym ubezpieczeniem pojazdów osobowych i jest to jedyne ubezpieczenie, które jest obowiązkowe. Nie wykupienie tego ubezpieczenie, będzie skutkować karą grzywny i nie możnością poruszania się tym samochodem po drogach.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej. To jak już wyżej wspomniano, obowiązkowe ubezpieczenie, które każdy musi wykupić najpóźniej w dniu rejestracji swojego pojazdu. Co zatem wchodzi w zakres tego ubezpieczenia, że jest ono tak ważne? Mianowicie ubezpieczenie to jest takie same we wszystkich ubezpieczalniach. Dlatego opłaca się poszukać poprzez porównywarkę ubezpieczeń, najtańsze ubezpieczenie OC, nie opłaca się tu przepłacać, bo i tak wszystkie ubezpieczenia OC to samo regulują. Dlatego czym tańsze ubezpieczenie, tym korzystniejsze dla klienta. Zakres tego ubezpieczenia, reguluje specjalna ustawa o nazwie Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Dodatkowo reguluje je także UFG oraz PBUK. Jakie jest zatem założenie ubezpieczenia OC? Ubezpieczenie to gwarantuje pokrycie z ubezpieczenia szkody, którą właściciel polisy spowoduje na innym samochodzie. Szkoda ta tyczy się zarówno mienia, czyli samego samochodu, jak i zdrowia kierowcy i pasażerów poszkodowanego pojazdu. A więc by dobrze zrozumieć ten temat, ubezpieczenie to wykupuje się na wypadek, gdy będziemy brać udział w jakiejś kolizji na drodze i spowodujemy szkody w pojeździe innego uczestnika ruchu drogowego. W takim wypadku z naszej polisy zostaną wypłacone pieniądze poszkodowanej osobie, na naprawę pojazdu lub na podreperowanie jego zdrowia.

Ubezpieczenie AC

Drugim najważniejszym ubezpieczeniem komunikacyjnym, jest ubezpieczenie AC czyli potocznie Autocasco. Jest to dobrowolne ubezpieczenie od kradzieży i zniszczenia. Jak więc sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie to jest z kolei wypłacane właścicielowi polisy, w razie jakiegokolwiek uszkodzenia jego pojazdu lub jego kradzieży. Jest to więc bardzo ważne ubezpieczenie dodatkowe, które naprawdę warto wykupić, bo różne sytuacje mogą się zdarzyć z naszym pojazdem i dobrze było by mieć środki na jego naprawę. Zakres ubezpieczenia AC obejmuje przypadki powstania szkody samochodu na wskutek: zderzenia się pojazdów, zderzenie się z osobą, ze zwierzęciem lub przedmiotem, uszkodzenie samochodu przez osobę trzecią, zdarzeń losowych; takich jak pożar, powódź, zatopienie, działanie sił przyrody, a także kradzieży całego pojazdu albo też jego wyposażenia. Bardzo często właściciele polisy dostają też wypłacone pieniądze w przypadku uszkodzenia ich pojazdu przez osoby trzecie na parkingu, po spadnięciu drzewa czy innego ciężkiego przedmiotu na samochód. Co ciekawe ubezpieczenie obowiązuje także w przypadku spowodowania kolizji na drodze i uszkodzenia swojego pojazdu. W takich sytuacjach druga osoba poszkodowana dostanie pieniądze z naszej polisy na pokrycie naprawy pojazdu a my dostaniemy pieniądze na naprawę naszego pojazdu, z polisy AC. Jak więc można zauważyć, to ubezpieczenie zawsze warto wykupić, bo dzięki niemu można łatwo uzyskać pieniądze na naprawę uszkodzonego pojazdu, w każdej trudnej sytuacji życiowej.

Assistance – czy warto je wykupić?

Jedną z pozostałych form ubezpieczenia pojazdu, jest Assistance. Jego głównym celem, jest załatwienie transportu uszkodzonego pojazdu z dowolnego miejsca w kraju i nie tylko, do dowolnego warsztatu samochodowego. Assistance to nic innego, jak właśnie holowanie pojazdów. Usługa ta jest bardzo przydatna i nie warto na niej oszczędzać. Bo dzięki niej możemy zyskać usługę holowania z dowolnego miejsca w jakim się znajdziemy, o dowolnej porze dnia, nawet w święta i w dni wolne od pracy. Nigdy nie wiadomo, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa, dobrze jeśli stanie się to w centrum miasta, wtedy zawsze znajdzie się ktoś do pomocy. Jeśli jednak auto się popsuje w szczerym polu, wtedy ciężko będzie się wydostać z tak trudnej sytuacji, bez skorzystania z usług holowania. A jeśli się nie ma wykupionego ubezpieczenia Assistance, wówczas będzie trzeba słono zapłacić za usługę holowania. Dodatkowym atutem, jaki zapewnia Assistance, jest to, że w ramach tego ubezpieczenia, można liczyć na dostarczenie paliwa w dowolne miejsce w Polsce, przewiezienie kierowcy i jego pasażerów do miejsca, gdzie będą mogli przenocować, pokrycie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy pojazdu. Jak widać jest to bardzo korzystne ubezpieczenie, na które warto się zdecydować.

Nie można też zapomnieć o ubezpieczeniu NNW, czyli ubezpieczeniu kierowców i pasażerów. Niektóre ubezpieczenia tego typu, obejmują tylko kierowcę, inne zaś także pasażerów znajdujących się w uszkodzonym pojeździe. Celem tego ubezpieczenia jest wypłacenie odszkodowania na wskutek trwałego uszczerbku na zdrowiu, uszkodzenia ciała lub śmierci ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem komunikacyjnym. Dzięki temu można zyskać pieniądze na leczenie, które na pewno się każdemu przydadzą, szczególnie gdy wypadek był bardzo poważny.