Ubezpieczenia turystyczne – bezpieczni w podróży z biurem i organizowanej samodzielnie

Wyjeżdżając za granicę, warto rozważyć skorzystanie z oferty ubezpieczeń podróżnych. Mogą one uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnościami, na jakie możemy trafić w czasie wyjazdu za granicę.

Planując wakacje, myśl nie tylko o przyjemnościach

Każdy wyjazd za granicę to nie tylko przygoda, ale także potencjalne niebezpieczeństwo i ryzyko, które wiąże się z możliwością utraty zdrowia czy majątku, jaki ze sobą przewozimy. Aby na wakacjach czy zagranicznej delegacji myśleć tylko o przyjemnych rzeczach, warto odpowiednio wcześniej przed wyjazdem rozejrzeć się za odpowiadającą nam ofertą ubezpieczenia turystycznego.

Wystarczy tylko wyobrazić sobie, w jakie kłopoty może nas wpędzić odwołanie lotu o dzień lub więcej, bankructwo biura podróży, zaginięcie bagażu na lotnisku lub jego późniejsza kradzież, czy nagłe zachorowanie i konieczność skorzystania z zagranicznej służby zdrowia. Na szczęście na wszystkie z tych wydarzeń znajdziemy odpowiedni typ ubezpieczenia turystycznego. W zależności od jego zakresu i ceny może ono obejmować wszystkie z wymienionych wydarzeń, lub pojedyncze z nich, na które, jak nam się wydaje, jesteśmy najbardziej narażeni.

Weź pod uwagę zagrożenia w miejscu, do którego wyjeżdżasz

Zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie, zastanówmy się nad tym, jaka jest charakterystyka miejsca, do którego się wybieramy, jaki będzie preferowany przez nas typ aktywności, czy przewozimy ze sobą jakiś cenny sprzęt lub czy posiadamy predyspozycje do pewnych dolegliwości, czy chorujemy przewlekle, itp. Warto powiedzieć o tych okolicznościach agentowi ubezpieczeń, który dzięki takim informacjom pozwoli znaleźć nam najkorzystniejszą ofertę.

Aby wakacje z biurem podróży na pewno były udane

Decydując się na wyjazd wykupiony w biurze podróży, dokładnie przyjrzyjmy się wszelkim jego szczegółom zapisanym w umowie. Taka umowa o świadczenie usług turystycznych powinna dokładnie określać jakie prawa i obowiązki mają względem siebie biuro i podróżnik. Lepiej dowiedzieć się tego zawczasu, niż później pluć sobie w brodę, na przykład dlatego, że można było wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróży, ponieważ, to które oferuje biuro, jest niewystarczające.

Składniki umowy z biurem podróży

Przeglądajmy szczegółowo punkt po punkcie umowę, jaką podpisujemy z biurem podróży, zwracając uwagę na to, czy znajdziemy w niej wszystkie poniższe podpunkty. Unikniemy w ten sposób oszustwa, nieporozumień i nikomu niepotrzebnych kłopotów na wakacjach. Tak więc poszukajmy tam zgodnej nazwy organizatora wycieczki i wszystkich jego numerów ewidencyjnych (ich poprawność da się szybko sprawdzić); danych osobowych przedstawiciela firmy, który sprzedaje nam ofertę, dokładnie ustalone miejsce, w którym będziemy przebywać (niedopuszczające żadnych klauzul typu ‘lub’, albo ‘w zastępstwie’, czas pobytu wyznaczony precyzyjnie datami i liczbą przysługujących noclegów, trasy ewentualnych wycieczek fakultatywnych (zwróćmy uwagę na to, czy nieobjęte są one dopłatą). Odnośnie spraw przed i po wyjeździe – przeczytajmy o rodzaju i jakości transportu, możliwościach wyjazdu z naszego miasta (czasem organizatorzy proponują wyjazd za darmo z kilku głównych miast, za mniejsze, lub nieznajdujące się dokładnie na wyznaczonej trasie obowiązuje dopłata).

Podpunkty dotyczące miejsca pobytu

To, co nas często najbardziej interesuje, to hotel/pensjonat/dom wypoczynkowy lub inne miejsce, w którym będziemy nocować. Sprawdźmy więc jego jakość, zwracając uwagę na fakt, że ilość gwiazdek w jednym kraju niekoniecznie musi odpowiadać takiej samej jakości w innym. Dowiedzmy się o ewentualne posiłki, czy są wliczone w cenę, jeśli nie – to czy istnieje możliwość tańszego ich wykupienia na cały okres pobytu.

Odpowiedzialność biura, czy Twoja?

Istotnym punktem umowy jest zapis o odpowiedzialności biura, w razie nieprzewidzianych sytuacji typu zmiana ceny, środka transportu, odpowiedzialności za straty poniesione podczas podróży, ewentualne ubezpieczenie zdrowotne – sprawdźmy, czy nie będzie warto dokupić dodatkowego ubezpieczenia.

Dodatkowe ubezpieczenie wycieczki z biurem podróży to dobry pomysł

Niektórzy poprzestają na ubezpieczeniu turystycznym, jakie oferuje do danej wycieczki biuro podróży. Takie ubezpieczenie jest zagwarantowane ustawą, jednak nie jest w niej przewidziane, na jaką wysokość musi ono opiewać. To powoduje, że część biur, tnąc koszty, zapewnia bardzo niskie odszkodowania a niektórych wydarzeń nie kwalifikuje jako im podlegających. Żeby więc uniknąć niemiłej niespodzianki na wakacjach, jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z warunkami umowy, sprawdzając, na jaką sumę opiewa ubezpieczenie KL – kosztów leczenia i NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli są one zupełnie nieadekwatne do kosztów, jakie moglibyśmy ponieść u celu naszej podróży, wtedy na pewno warto zainteresować się dodatkowymi ubezpieczeniami od firm zewnętrznych. Wysokość opłaty za krótki wyjazd jest stosunkowo niewysoka, natomiast korzyści w porównaniu do poniesionych kosztów są ogromne.

Gdzie szukać dodatkowych ubezpieczeń turystycznych?

Na polskim rynku działa już dość dużo firm, które oferują ubezpieczenia podróży. Najłatwiej znaleźć ich oferty w porównywarkach ubezpieczeń, które zestawiają ze sobą to, co proponują poszczególni ubezpieczyciele. Wystarczy wpisać w takiej porównywarce kilka informacji o sobie, jak wiek, stan zdrowia, miejsce, do którego się wybieramy, czas pobytu, rodzaje aktywności, jakie zamierzamy praktykować u celu podróży, a po kilku chwilach otrzymamy oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych, uszeregowane według najważniejszych dla nas czynników, czyli np. ceny.

Czy warto ubezpieczyć się dodatkowo? Wakacje, wyjazdy są od tego, by nie myśleć o problemach. Ubezpieczając się na ich wypadek, w dodatku za stosunkowo niewielką cenę, zyskujemy spokój i możliwość prawdziwego relaksu.