Zanim wyruszysz w podróż – dodatkowe ubezpieczenia dla przezornych turystów

Egzotyczne, nieznane choroby, odwołanie lotów i konieczność koczowania na lotnisku, komplikacje ciąży – to dosyć niestandardowy zestaw problemów, jakie mogą spotkać turystów i podróżnych. A jednak przypadki chodzą po ludziach i lepiej nie przekonywać się o tym na własnej skórze. Jeśli nie chcesz ryzykować, przeczytaj o tym, jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami.

O czym warto pomyśleć, gdy wybierasz się w podróż do krajów tropikalnych i egzotycznych

Dalekie podróże do egzotycznych krajów to marzenie niejednej osoby i wymarzony sposób na spędzenie wolnego czasu wakacji czy urlopu w beztroskiej atmosferze. Rajskie plaże, niecodzienne przysmaki, interesujący i gościnni ludzie – zwykle tak wyobrażamy sobie wyjazd. Przy okazji zapominamy często, że pobyt w tak atrakcyjnym miejscu może skończyć się dla nas nieprzyjemnie, ze względu na panujące tam wirusy, które lokalnym mieszkańcom nie wyrządzają wielkiej szkody, jednak dla przyjezdnych mogą groźne.

Szczepionki to podstawa

Przed wyjazdem w rejony Dalekiego Wschodu lub Afryki, lepiej dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i ubezpieczyć od możliwości choroby, jeszcze przed wyjazdem przyjmując odpowiednią szczepionkę. Zazwyczaj nasze przygotowania do podróży ograniczają się do porządnego spakowania, czasem jeśli wybieramy się na dłużej – inwestujemy w ubezpieczenie podróży. Jednak powinniśmy także ubezpieczyć nasze zdrowie, nie tylko wykupując odpowiednią polisę, ale i szczepiąc się przed wirusami.

Gdzie, kiedy i jaką szczepionkę wziąć

Jeśli nie wiemy jakie zagrożenia czekają na nas w danym zakątku świata, powinniśmy udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, albo jeśli taka znajduje się w naszym miejscu zamieszkania – tzw. poradni medycyny podróży. Dowiemy się tam, jakie szczepienia będą konieczne przed wyjazdem do danego kraju, a jakie jeszcze możemy wykupić opcjonalnie, aby nas wyjazd uczynić jeszcze bezpieczniejszym. Ważne jest, abyśmy przygotowali się na taką wizytę odpowiednio wcześniej przed wyjazdem, ponieważ niektóre ze szczepionek zaczynają działać dopiero po jakimś czasie, natomiast inne wymagają podania kilku dawek w pewnych odstępach czasu.

Sprawdź warunki swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenia z biur podróży czy typowe ubezpieczenia turystyczne nie zawsze zabezpieczają przed kosztami hospitalizacji w razie zachorowania na egzotyczne choroby. Dlatego wyjeżdżając do takich miejsc lepiej wykupić droższe ubezpieczenie, które ma bardzo szeroki zakres ochrony, obejmujący również leczenie skutków podróży już w kraju.

Nieprzewidziane komplikacje w podróży – ubezpieczenia na wypadek odwołania lotu

Samolot to jeden z wygodniejszych środków podróży i właściwie jedyny sensowny, jeśli mamy w planach podróż na inny kontynent lub przeciwny kraniec świata. Niestety jednak nie jest on niezawodny – ruch samolotów uzależniony jest od panujących warunków pogodowych. Większe burze, mgły, czy inne przejściowe kłopoty powodują, że wiele lotów jest odwoływanych.

Za przykład może tu posłużyć choćby znana wszystkim z mediów sytuacja, gdy wybuch wulkanu na Islandii spowodował prawie tygodniowy paraliż linii lotniczych obsługujących loty w tej części świata. Wielu turystów zostało wówczas postawionych przed koniecznością skorzystania z innych form transportu lub przymusowego wydłużenia pobytu, co jeszcze bardziej naruszyło ich budżet. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Ubezpieczenia biur podróży to często za mało

Jeśli wykupiliśmy wyjazd z biurem podróży, powinniśmy zostać poinformowani o opcji dodatkowego ubezpieczenia podróży na wypadek odwołania lotu, imprezy, na którą się wybieramy lub innych nieprzewidzianych komplikacji. Jakich – to dokładnie powinno być zawarte w umowie takiego ubezpieczenia. Oczywiście, podczas każdego wyjazdu organizowanego przez biuro podróży, jesteśmy ubezpieczeni od wypadków, ewentualnie utraty bagażu, jednak każda dodatkowa opcja wymaga dopłaty. Nie zawyżają one zazwyczaj rażąco kosztów całego wyjazdu, a mogą uchronić nas przed bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami wydarzeń losowych, dlatego warto o nich pomyśleć.

Dodatkowe ubezpieczenia, jakie warto rozważyć

Obecnie oferty ubezpieczycieli turystycznych proponują nam wypłatę odszkodowania w sytuacji choroby, wypadku, kradzieży bagażu. Niektóre z nich kładą szczególny akcent na wydarzenia losowe wymagające nagłego powrotu do miejsca zamieszkania, a także na sytuacje, w których trzeba przedłużyć pobyt – np. gdy odwołane są loty. Dokładne warunki takich ubezpieczeń znajdują się zawsze w dokumentach OWU – i to one powinny być źródłem, na podstawie którego podejmujemy decyzję o wyborze konkretnego ubezpieczenia.

Podróżując w ciąży – ubezpieczenie podróży dla kobiet ciężarnych

Kobiety będące w ciąży, wiedzą, że pomimo pewnych niedogodności i utrudnień związanych ze stanem błogosławionym, nie da się uniknąć w tym czasie różnych podróży. Oczywiście jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza, nie jest to nic niebezpiecznego, jednak przyszłe matki często bywają nawet nadmiernie wyczulone na punkcie swojego i dziecka bezpieczeństwa, dlatego wybierając się z podróżą zagranicę na jakiś czas, często wykupują specjalne ubezpieczenie podróży, dedykowane typowo dla kobiet ciężarnych.

Granica odpowiedzialności ubezpieczycieli

Ubezpieczenia dla podróżujących kobiet w ciąży posiada w swojej ofercie kilka firm. Różnią się one zakresem ochrony i opieki, oczywiście ceną, jak i czasem obowiązywania. Górna granica to ósmy miesiąc ciąży, późniejsze dalekie podróże i ewentualne powikłania, jakie podczas nich następują, to już ryzyko ze strony matki, przynajmniej z punktu widzenia ubezpieczycieli.

Jak przyszła mama powinna przygotować się do wyjazdu

Zdarzają się sytuacje, kiedy wykupujemy wymarzone wakacje już nawet rok wcześniej, a w międzyczasie okazuje się, że nasza rodzina się powiększy. Nie znaczy to, że powinniśmy rezygnować z planów, jednak na pewno powinniśmy zadbać o to, aby na miejscu, do którego się udajemy, mieć w razie czego zapewniona opiekę lekarza, ubezpieczenie od kosztów leczenia i następstw wypadków. Dobrze jest wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która będzie podstawowym dokumentem uprawniającym do skorzystania z opieki zdrowotnej. Jeśli jednak wybieramy się poza kraje Wspólnoty, niezbędne będzie dodatkowe ubezpieczenie.