Ubezpieczeniem szczególnie przydatnym podczas zagranicznych podróży samochodem jest Zielona Karta. W przypadku niektórych rejonów świata jej wykupienie jest wręcz obowiązkowe. Dowiedz się najważniejszych rzeczy o Zielonej Karcie – kiedy musisz ją kupić, gdzie ją nabyć i ile będzie kosztować.
Co to jest Zielona Karta?
Zielona Karta to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, które może przydać się podczas zagranicznych podróży samochodem. Dokument ten dowodzi posiadania międzynarodowego ubezpieczenia OC, czyli od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego poza granicami jego kraju. Po spowodowaniu przez nas wypadku będzie możliwe wypłacenie ofiarom odszkodowania ze środków naszego ubezpieczyciela. W przypadku nieposiadania ważnej Zielonej Karty nie ma możliwości przekroczenia granicy, narażamy się na wysokie koszty lub konfiskatę samochodu.
Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?
Zielona Karta nie jest potrzebna w krajach Unii Europejskiej (poza Rumunią i Bułgarią, które należą do niej od niedawna) i państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – EFTA. Na mocy Porozumienia Wielostronnego, zawartego przez te kraje, na ich terenie nie trzeba mieć żadnego dodatkowego dokumentu potwierdzającego – wystarczy standardowy dokument OC wydany w Polsce.
Jest jednak 14 krajów, które nie podpisały Porozumienia i wjeżdżając na ich teren musimy mieć papierową Zieloną Kartę. Są to:
– Ukraina,
– Białoruś,
– Rosja,
– Andora,
– Albania,
– Mołdawia,
– Czarnogóra,
– Bośnia i Hercegowina,
– Macedonia,
– Turcja,
– Iran,
– Izrael,
– Maroko,
– Tunezja.
Z kolei kraje, po których można się bezpiecznie poruszać tylko z polskim OC, to:
Litwa, Słowacja, Czechy, Niemcy, Holandia, Belgia, Luksemburg, Dania, Francja, Austria, Hiszpania, Andora, Portugalia, Szwajcaria, Włochy, Cypr, Liechtenstein, Malta, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Serbia, Słowenia, Chorwacja, Węgry, Wielka Brytania, Irlandia, Estonia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Islandia.
Nie wszyscy wożą ze sobą papierowe potwierdzenie opłacenia OC, ale na wypadek wyjazdu za granicę warto mieć je w schowku. Warto też wcześniej dokładnie zaplanować naszą trasę, zwłaszcza jeśli zamierzamy pokonać kilka różnych granic, tak żeby być pewnym, że na żadnej z nich nie będziemy potrzebować Zielonej Karty.
Uwaga na wizytę w Kosowie
Podróżując przez Europę, np. wybierając się samochodem przez Bałkany, można trafić do Kosowa, leżącego między Serbią, Czarnogórą, Albanią i Macedonią. To małe państwo, jako jedyne w Europie nie akceptuje Zielonej Karty. Za każdym razem kiedy wjeżdżamy na jego terytorium musimy kupić ubezpieczenie graniczne. Taka polisa, ważna przez 15 dni, kosztuje 30 euro, a za ubezpieczenie na 30 dni zapłacimy 41 euro.
Nie każda Zielona Karta obejmuje wszystkie kraje
Warto też zauważyć, że nawet jeśli mamy wykupioną Zieloną Kartę u polskiego ubezpieczyciela, nie zawsze znaczy to, że będzie ona ważna we wszystkich krajach, które jej wymagają. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zastrzegają sobie, że ich karta nie działa np. na terenie Rosji i Białorusi – i mają do tego prawo. Przy zakupie zwróć więc uwagę, czy to ubezpieczenie jest ważne tam, gdzie się wybierasz.
Gdzie kupić Zieloną Kartę?
Zieloną Kartę wykupimy u ubezpieczyciela, który dostarcza nam ubezpieczenie OC – wtedy możemy liczyć na pewną zniżkę. Sprawdźmy jednak wcześniej, czy już jej nie mamy, być może jest dodatkiem do naszego OC. Jeśli jednak musimy ją kupić, możemy to zrobić w jednym ze stacjonarnych punktów ubezpieczycieli, albo zamówić przez internet. Warto jednak zrobić to kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, ponieważ czasem przyjdzie nam poczekać na wysyłkę dokumentu. Nie wszystkie firmy wydają go bowiem od ręki.
Ostatecznie, jeśli przypomnimy sobie o tym w ostatniej chwili, Zieloną Kartę, a raczej jej odpowiednik – ubezpieczenie graniczne – możemy wykupić na granicy kraju, w którym jest potrzebna. Jednak w takim przypadku wychodzi to najdrożej. Zawsze też należy brać pod uwagę, że punkt sprzedaży będzie zamknięty lub z innych powodów nie dokonamy tam zakupu. Dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w Zieloną Kartę jeszcze przed wyjazdem.
Ile kosztuje Zielona Karta?
Cena Zielonej Karty ustalana jest indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Obecnie wielu polskich ubezpieczycieli oferuje ją za darmo, przy zakupie ubezpieczenia OC lub AC. Są jednak takie, w których trzeba zapłacić dodatkowo. Cena w nich jest jednakowa dla wszystkich kierowców, albo, podobnie jak OC, uzależniona od rodzaju pojazdu i jego historii, a także okresu ważności Zielonej Karty (czy wybierzemy krótkoterminowe ubezpieczenie na jeden wyjazd, ważne 15 lub 30 dni, czy chcemy ubezpieczyć się od razu na rok). Ceny za miesięczne ubezpieczenie zaczynają się od ok. 100 zł.
Cena Zielonej Karty na granicy
Ceny ubezpieczeń na 15 dni wahają się od 4,5 euro do 57 euro w zależności od kraju. Za ubezpieczenie ważne 30 dni zapłacimy od 7 euro do 88 euro. Najtaniej jest w Mołdawii, najdrożej w Maroko – w przeliczeniu na złotówki, miesięczne ubezpieczenie kosztuje tam prawie 400 zł. Przy cenie Zielonej Karty kupionej w Polsce, która ważna jest przecież we wszystkich 14 państwach, a nie tylko Maroko, jest to gigantyczna różnica.
Odszkodowanie z Zielonej Karty
Kwota odszkodowania z Zielonej Karty ustalana jest na podstawie przepisów kraju, w którym doszło do wypadku. Suma gwarancyjna nie przekracza równowartości 6 070 000 euro (na każdą osobę) poszkodowaną i 1 220 000 euro za szkody na mieniu (na jedno zdarzenie).
Kwota ta zabezpiecza jedynie osobę, która z naszej winy została poszkodowana, nie pokrywa kosztów strat, jakie sami poniesiemy w spowodowanym przez nas wypadku.